მარინა ტერტეროვი

 გაკვეთილის გეგმა
                                     საგანი:  ინგლისური ენა
                                            კლასი: 10
1.სახელი, გვარ
მარინა ტერტეროვი
2.თემის სახელწოდება
ოთხი სახელგანთქმული ამერიკელი პრეზიდენტი
3. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები და შედეგები
1. მოსწავლეები შეძლებენ ისაუბრონ ამერიკის პრეზიდენტების შესახებ.
2. შეძლებენ ტექსტის გაგებას და ტექსტიდან საჭირო ინფორმაციის ამოკრეფას.
3. შეძლებენ დაწერონ თავისუფალი თემა „მე რომ პრეზიდენტი ვიყო“....
4. წინასწარი ცოდნა
საურველია იცოდნენ გრამატიკული დროები, ქონდეთ შესაბამისი ლექსიკური მარაგი.
5.შეფასება
შეფასება მოხდება შესაბამისი რუბრიკის საშუალებით
6. სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ინტერნეტით მოძიებული მასალა,google.com
დამხმარე ლიტერატურა:About the USA, Elaine Kim, Washington, DC 20547.
7. გაკვეთილის მსვლელობა
Warm up: Match symbols of America with its definitions.(3 min)
Pre-reading activity:
Write down the word  “President” vertically on the board and write the words connected with the government words after each letter.(5min)
Write reading activity:
·         Prepare the class for Power-point presentation
·         Show the class the George Washington, Thomas Jefferson,
Abraham Lincoln, John F. Kennedy.
·         Students read the information together with the teacher.(10min)
·         Divide the class into groups of fours or threes.
·         Give each group the text about each president, one president for each group.
·         Students choose the spokesperson from each group.
·         The spokesperson from each group gives the information about the president they have in front of the class, if the information is not complete the other members from each group help them.(10min).
·         Which President is the sentence about? The teacher gives the handouts to the groups with the sentences.(5min)
·         Draw a chart on the board and write the names of the presidents in each chart. Ask students to write the information they have remembered without looking in the texts.(10min).
Post-reading activity:
·         Tell the students that one from their group is the President and the others are the interviewers and they are going to ask questions to the President.
·         Groups write the answers.
·         Each group reports back.(7min).
Assessment:
·         Write a short paragraph : “If I were the President”….
Teacher collects the papers.



                      მიმდინარე  განმსაზღვრელი, ინდივიდუალური  შეფასება
                                     ქულები
კრიტერიუმი
2-4
5-6
           7-8
               9-10
1.ჯგუფში ეფექტური მუშაობის უნარი
ჯგუფში მუშაობა არ შეუძლია.
ჯგუფში დაუხმარებლად
მუშაობა არ შეუძლია
ჯგუფში კარგად მუშაობს, ითვალისწინებს სხების აზრს
ჯგუფში აქტიურად მუშაობს, ეხმარება სუსტ მოსწავლეებს.
2. ტექსტზე მუშაობის უნარი
ვერ იგებს ტექსტს
ტექსტის ძირითადი ნაწილის გაგება შეუძლია
ტექსტს კარგად იგებს და უზიარებს ჯგუფს.
ტექსტს იგებს დეტალებში, აზრს უზიარებს ჯგუფის წევრებს.
3. ინფორმაციის გადმოცემის უნარი
ვერ გადმოსცემს ინფორმაციას
ინფორმაციას გადმოსცემს მწირი ლექსიკით მაგრამ ძირითადად გასაგებად
ინფორმაციას გადმოსცემს კარგად, გასაგებად, იყენებს თანამედროვე ლექსიკას.
ინფორმაციას გადმოსცემს დეტალებში. აქვს მდიდარი ლექსიკა.
4. თავისუფალი აზრის გადმოცემის უნარი
არ შეუძლია თავისი აზრის გადმოცემა.
უჭირს აზრის გადმოცემა დახმარების გარეშე
აზრს გასაგებად და თავისუფლად გადმოსცემს, აქვს კარგი ლექსიკის მარაგი.
აზრს გადმოსცემს გარკვევით, მდიდარი ლეკსიკით, აზრს ამტკიცებს მაგალითებით.


კათედრის გეგმა
საგანი
ინგლისური ენა
პედაგოგი
მარინა ტერტეროვი
კლასი
პროფილი
21 მოსწავლე
გაკვეთილის ჩატარების ვადები
2 აკადემიური საათი
თემა
ამერიკის  4 ცნობილი პრეზიდენტები
მიზანი
მოსწავლეებს გაკვეთილის დამთავრების შემდეგ ეცოდინებათ ინფორმაცია ამერიკის 4  პრეზიდენტის შესახებ.
მოცაწავლეები შეძლებენ მოკლე პარაგრაფის დაწერას „ მე რომ პრეზიდენტი ვიყო“...
 გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
  
გაკვეთილის მოკლე   აღწერა
1 ფაზა
*საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
* გონებრივი იერიში
* გაკვეთილისთვის საჭირო ლექსიკური მარაგის გახსენება
P-( თიტოეულ ასოზე  პოლიტიკური სიტყვების გახსენება)
R
E
Z
I
D
E
N
T
2 ფაზა
*მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეებს სლაიდს პრეზიდენტ კენედზე
*კითხვა -პასუხები
*კლასი იყოფა ჯგუფებად
ეძლევათ მოკლე ტექსტური
ინფორმაცია ამერ-ის პრეზიდენტებზე. მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციებს, ხოლო სხვა ჯგუფის წევრები ავსებენ სქემას
*ჯგუფური მუშაობა
* როლური თამაში
ჯგუფში ირჩევენ პრეზიდენტს და უმზადებენ „ ჟურნალისტები“ კითხვებს
შეფასება
წერენ მოკლე პარაგრაფს „ მე რომ პრეზიდენტი ვიყო“



უცხოენების კათედრა
საგანი
ინგლისური
პედაგოგი
თეა სადაღაშვილი
კლასი
IV
პროფილი
გაკვეთილის თემა
„მოგზაურობა საჰაერო ბუშტით“
გაკვეთილის მიზანი
მოსწავლეები შესწავლიან ლექსიკურ მარაგს და მასზედ დაყრდნობით იგებენ  და თარგმნიან დიალოგის შინაარსს
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
გაკვეთილის მსვლელობა (მოკლე მიმოხილვა)
მეთოდები/ აქტივობები
1 ფაზა
*საოეგანიზაციო საკითხები
*კითხვა-პასუხით გამოკითხვა   მასალის თვალსაჩინოების გამოყენებით
2ფაზა
*ახალი სიტყვების შესწავლა ბარათზე გამოსახული სიმბოლოებით.
*მასწავლებელი სურათებს ამოტრიალებულს აკრავს დაფაზე სადაც მხოლოდ წერია სიმბოლოს დასახელება
*შევამოწმოთ ვინ როგორ დაიმახსოვრა/მაგალითად როგორაა პური/მოსწავლე ასახელებს და ატრიალებს ბარათს ნახატის მხრიდან
*კითხვის უნარ-ჩვევების განვითარება ნასწავლი ლექსიკის წაკითხვა/
*აუდირება.დიალოდის მოსმენა მოსწავლეები თვალს ადევნებენ წიგნში
*პაუზებით მოსმენა და გამეორება
*დიალოგის კითხვა
3ფაზა
*როლური თამაშის გამოყენებით მოსწავლეები დიალოგს კითხულობენ წყვილებში
*დიალოგის გამოკითხვა კითხვა -პასუხით
*სიტყვები უწერია ფერად ფურცლებზე მოსწავლეები ძებნიან  ამ ნაწერს და აკრავენ თვალსაჩინოებაზე სადაც ეს საგანი ხატია
*სამუშაო რვეული წერითი დავალების შესრულება
გაკვეთილის შეფასება: გაკვეთილის პირველ ფაზაში მოსწავლეები იყვნენ პასიურები
*ახალი მასალის ახნისას მასწავლებლის მიერ გამოყენევული აქტივობებით მოსწავლეები გახდნენ საკმაოდ ჩართულები და აქტიურები
*მოსწავლეებმა საკმაოდ კარგად გაართვეს თავი  გაკვეთილის მე-3 ფაზაში დიალოგში როლების შესრულებას
*ასევე ფერადი ფურცლებით შესრულებულმა აქტივობამ მოსწავლეებს დაეხმარათ მასალის ეჯამებაში
შენიშვნა: შესაძლებელი იყო მოსწაავლეებისთვის წახალისება -შეფასება

No comments:

Post a Comment